Stichting Kielegat past optocht aan en zet in op toegankelijk carnaval voor iedereen

Dit jaar worden er tijdens carnaval verschillende veranderingen doorgevoerd. Een opvallend voorbeeld is de Grote Optocht: vanwege meerdere knelpunten is de route verlengd. Op het Kasteelplein komt een Changing Places Unit. Mensen met een beperking kunnen daar op een toegankelijke manier gebruikmaken van sanitaire voorzieningen. Voorzitter Rutger Westenburg van Stichting Kielegat was zaterdagochtend te gast in Unne Goeie Boojum, waar hij meer vertelde over de veranderingen tijdens carnaval in ut Kielegat.

Dit jaar heeft de organisatie verschillende aanpassingen doorgevoerd, onder meer aan de Grote Optocht. “Vorig jaar hadden we een fantastische dag, maar liep de optocht op een aantal knelpunten vast”, vertelt Westenburg. Daarom heeft het bestuur gekeken naar manieren om de doorstroming in de stad te verbeteren. De route is verlengd en start op de Haagdijk. Ook de Markendaalseweg is weer onderdeel van de route. “Eigenlijk keren we terug naar de route van jaren geleden. Daarmee halen we twee belangrijke knelpunten uit de route.” Door deze aanpassingen ontstaat er meer ruimte voor publiek om de optocht te bekijken.

Mindervaliden

Tijdens carnaval worden op meerdere locaties podia geplaatst waar mensen met een beperking in alle rust kunnen genieten van carnaval. Dit jaar komt er ook zo’n podium aan de Markendaalseweg. Voor bezoekers die gevoelig zijn voor prikkels wordt bovendien een speciale prikkelarme zone ingericht. “Als Stichting Kielegat hebben we een maatschappelijke rol: iedereen moet de optocht kunnen beleven”, zegt Westenburg.

Naast de aangepaste toiletten voor mindervaliden wordt op het Kasteelplein ook een Changing Places Unit geplaatst. “Dat zijn ruimere toiletten met extra voorzieningen en hulpmiddelen voor mensen met een beperking.” De voorziening is in samenwerking met de gemeente Breda tot stand gekomen.

HOS!

Stichting Kielegat liet vorig jaar onderzoek doen onder jonge carnavalsvierders. Volgens Westenburg blijkt daaruit dat deze doelgroep graag de stad in wil tijdens carnaval, maar niet overal wordt toegelaten. Daarom is dit jaar voor het eerst een alcoholvrij feest georganiseerd voor jongeren van 15 tot en met 18 jaar. “De kaartverkoop ging snel. Alle 200 tickets waren in korte tijd uitverkocht”, aldus de voorzitter.