Afgelopen vrijdag vond de eerste 'Anti-Winterdepressie Knutselsessie' plaats bij Club Lokaal in Breda. Bezoekers kwamen samen om te knutselen en even te ontsnappen aan de donkere winterdagen. De sessie is een initiatief van Sofieke Haarhuis.
Sofieke ontdekte eerder tijdens het knutselen met haar vrienden dat het fijn was om uit het hoofd te gaan en met de handen te werken. “In de winter wordt het kouder en we gaan mentaal allemaal al niet geweldig, dus het was extra belangrijk om dan de winter iets fijner te maken”, vertelt Sofieke. “Dus ik dacht, ‘ik wil dit eigenlijk naar een groter publiek brengen om gewoon samen te kunnen komen en even ons hoofd uit te zetten en gewoon maken.’ Dus het hoeft niet eens goed te zijn, het mag ook iets heel lelijks worden, dat maakt helemaal niet uit!”
Knutselmiddag
Sofieke kende Club Lokaal via haar broer, die eerder op dezelfde locatie iets had georganiseerd. Daarnaast zag ze op Instagram dat Club Lokaal op vrijdagmiddagen creatieve middagen wilde opzetten. “Dus dat was perfect, ik was eigenlijk al op zoek naar een plek. Dus dat was heel fijn.”
Tijdens de knutselsessie maakten bezoekers onder andere slingers. Dat is volgens Sofieke laagdrempelig genoeg, dat iedereen het kan. “Daarnaast is het heel leuk, omdat als je je niet zo goed voelt, is het fijn om iets te kunnen vieren.” Met een slinger kun je je ruimte ook iets fijner maken, vindt de knutselaarster.
Tegen de winterdip
Volgens Sofieke speelt het vroeg donker worden een grote rol bij sombere gevoelens. “En ineens is onze wereld heel klein. En we blijven daardoor helemaal in ons hoofd zitten. Dus al je gedachten kunnen maar spinnen, spinnen, spinnen. En je hebt bijna geen uitweg.” Juist daarom helpt creatief bezig zijn, “Dus daardoor is het extra fijn om iets te gaan doen waar je je hoofd niet voor aangaat. Dus je bent zo erg bezig met je handen dat je gedachten gewoon even uitgaan.”
Sofieke denkt daarom dat creatief bezig zijn of knutselen goed helpt tegen de winterdip. Zelf is ze al vanaf jonge leeftijd creatief bezig en merkt ook snel verschil als ze haar creativiteit niet kan uiten. “Dus bij mij is het wel altijd heel belangrijk geweest in mijn dagelijks leven.”
Community
Naast creativiteit speelt ook het samenkomen een grote rol tijdens de knutselmiddag. Bezoekers namen zelfs eigen projecten mee om aan te werken. Volgens Sofieke is elkaar ontmoeten wellicht dé oplossing tegen het krijgen van een winterdip. “Ik denk dat het sowieso in deze maatschappij iets meer een oplossing moet worden, gewoon het bij elkaar komen van mensen. We zijn allemaal zo erg in ons eentje dingen aan het doen.” Ze hoopt dat mensen na deze middag sneller iets met hun handen oppakken in plaats van op hun telefoon te blijven zitten. “Dat het misschien iets ‘sparkelt’ van oh ja, ik kan ook dit gaan doen. En hierdoor voel ik me eigenlijk daarna beter.”
Ook Club Lokaal ziet het belang van deze middagen. Simon Kentgens vertelt dat er sinds december elke vrijdagmiddag een café is waar mensen kunnen binnenlopen. “Sofieke had ons voorgesteld om een soort winterdepressie-knutselworkshop te geven. En dat leek ons een heel leuk idee.” Volgens Kentgens dragen knutselen en samenzijn bij aan verbinding. “Alleen al het feit dat je bij elkaar komt is al heel belangrijk.” Een bezoeker vat de middag treffend samen: “Het is niet zo dat we nu allemaal onze winterdepressie aan het bespreken zijn. Het is meer gewoon dat we hier eventjes allemaal warm samenkomen.”




