De zoektocht naar cultureel talent in Oosterhout opnieuw van start

De Oosterhoutse Cultuurprijs en Stimuleringsprijs
Oosterhoutse Cultuurprijs en Stimuleringsprijs | Foto: Theek 5

De Oosterhoutse Cultuurprijs en Stimuleringsprijs zijn weer onderwerp van gesprek. In het radioprogramma Oosterhout Vandaag gaf juryvoorzitter Theo Peeters uitgebreid toelichting op het doel, de werkwijze en de voorwaarden van beide prijzen. Inwoners van Oosterhout worden opgeroepen om tot en met 22 februari kandidaten te nomineren die zich op bijzondere wijze inzetten voor kunst en cultuur in de stad.

De prijzen zijn een initiatief van de gemeente Oosterhout en worden georganiseerd door Theek 5. Jaarlijks zetten zij culturele makers, initiatieven en organisaties in het zonnetje die het culturele klimaat van Oosterhout versterken. Zowel gevestigde namen als nieuw talent maken kans op een onderscheiding, mits zij een duidelijke band hebben met Oosterhout.

Twee prijzen met een eigen karakter

De Oosterhoutse Cultuurprijs is een echte oeuvreprijs. Deze wordt toegekend aan personen of organisaties die zich gedurende een lange reeks van jaren hebben onderscheiden binnen kunst en cultuur. Het gaat daarbij om kwaliteit, zichtbaarheid en een blijvende bijdrage aan het culturele leven. De jury kijkt nadrukkelijk naar mensen die geen eendagsvlieg zijn, maar over een langere periode hun sporen hebben verdiend.

De Stimuleringsprijs heeft juist een heel ander doel. Deze prijs is bedoeld voor talenten en veelbelovende initiatieven die aan het begin of in de groeifase van hun culturele ontwikkeling staan. De prijs bestaat niet uit een penning, maar uit coaching en faciliteiten waarmee de winnaar zich verder kan ontwikkelen binnen de eigen discipline. Daarmee wil de gemeente nieuwe makers en vernieuwers een extra duwtje in de rug geven.

Breed cultureel spectrum

Zowel voor de Cultuurprijs als voor de Stimuleringsprijs kijkt de jury naar een breed palet aan disciplines. Denk daarbij aan podiumkunsten zoals muziek, dans, theater en cabaret, maar ook aan visuele kunsten zoals beeldende kunst, fotografie en film. Daarnaast vallen ook letteren en cultureel erfgoed onder de mogelijke categorieën.

Volgens Theo is het belangrijk dat cultuur in Oosterhout in de volle breedte wordt gezien en gewaardeerd. “We kijken echt of iemand of een initiatief eruit springt binnen zijn of haar vakgebied,” legt hij uit. De jury wil recht doen aan de diversiteit van het culturele veld en benadrukt dat iedereen in principe kans maakt, zolang de kwaliteit en betrokkenheid bij Oosterhout duidelijk zijn.

Zo werkt het nomineren en beoordelen

Inwoners kunnen hun favorieten aanmelden via de website van Theek 5. Daarbij is het belangrijk om de voordracht zo volledig mogelijk te onderbouwen, bijvoorbeeld met een toelichting, een filmpje, een website of een krantenartikel. Zowel personen als stichtingen, verenigingen, organisaties en initiatieven kunnen worden voorgedragen, en er geldt geen maximum aan het aantal inzendingen.

Na de sluitingsdatum van 22 februari buigt een onafhankelijke jury zich over alle aanmeldingen. De jury bestaat uit zeven leden, waaronder een voorzitter die bewust niet in Oosterhout woont om de onafhankelijkheid te waarborgen. Uiteindelijk brengt de jury een advies uit aan het college van burgemeester en wethouders, dat de definitieve beslissing neemt. De feestelijke uitreiking vindt plaats op zondagmiddag 14 juni in De Pannehoef.

Eeuwige roem én ontwikkelkansen

De Cultuurprijs levert de winnaar vooral erkenning en waardering op in de vorm van een gemeentelijke penning en, zoals Theo het noemt, “eeuwige roem”. Het is een blijk van dank voor jarenlange inzet en een belangrijke mijlpaal in een culturele loopbaan.

De Stimuleringsprijs richt zich nadrukkelijk op de toekomst. Door coaching en ondersteuning krijgen winnaars de kans om hun talent verder te ontplooien en hun positie in het culturele veld te versterken. Daarmee onderstreept Oosterhout het belang van zowel behoud als vernieuwing binnen de cultuursector.

Wil je het volledige gesprek met juryvoorzitter Theo terugluisteren? Klik dan hier!