Eerste evaluatiemomenten carnaval afgerond: ‘drukbezochte en goed verlopen carnavalsdagen’

Optocht van ut Kielegat in 2026 | Foto: Maud Eijkman/BredaNu

Het is bijna een maand geleden dat de praalwagens over de Grote Markt trokken. Burgemeester Paul Depla en wethouder Arnoud van Vliet laten in een brief aan de gemeenteraad weten dat Carnaval 2026 goed is verlopen. De eerste gesprekken over hoe het is gegaan, zijn al geweest. In de komende weken wordt het carnaval in het Kielegat verder uitgebreid geëvalueerd.

Hoewel er geen grote incidenten waren, zijn er wel zaken die verbeterd kunnen worden. Breda werd ondanks het slechte weer drukbezocht. Op verschillende plekken werden straten tijdelijk afgesloten. De binnenstad is in zijn geheel niet afgesloten geweest. “De openbare orde en veiligheid bleef door de voortzetting en intensivering van de crowdmaatregelen beheersbaar”, zo is te lezen in de raadsbrief.

Incidenten en aanhoudingen

Tijdens de carnavalsdagen vonden verschillende incidenten plaats en werden meerdere mensen opgepakt. In de binnenstad hield de politie van donderdag tot en met dinsdag 17 personen aan. Ook werden 26 evenementenverboden uitgedeeld. Volgens de gemeente waren er daarnaast 98 HALT-verwijzingen, dat zijn er meer dan vorig jaar.

Het aantal zorgmeldingen blijft elk jaar stijgen. Dit jaar ging het om 438 zogenoemde ‘zorgcontacten’. Daarvan waren 118 meldingen gerelateerd aan alcoholgebruik. Bij 36 gevallen ging het om minderjarige personen. Door het koude weer waren er opvallend veel gevallen van onderkoeling: 58 personen bleken onderkoeld.

Schone binnenstad

De gemeente Breda zegt goede ervaringen te hebben opgedaan met de aanpak van de reiniging tijdens carnaval. Door de inzet van ‘clean teams’ en statiegeldpunten bleef de binnenstad op veel plekken goed schoon, volgens de gemeente. Toch lag er op andere locaties nog steeds veel zwerfafval, blijkt uit de eerste evaluatie.

In eerdere jaren was het glas- en blikverbod lastig te handhaven, omdat er veel verkooppunten in en rond de binnenstad waren. Volgens camerabeelden ging het dit jaar beter: via de Nieuwstraat kwam minder glas en blik de stad in. In de komende periode wordt carnaval uitgebreid geëvalueerd. Daarbij kijkt de gemeente onder meer naar drukte, toegankelijkheid, mobiliteit, schoonmaak, toiletvoorzieningen, bewonerspassen, het proces en de communicatie.