Koninklijke onderscheiding voor jarenlang onvermoeibaar vrijwilligerswerk van Bavels echtpaar 

Foto: Gemeente Breda

De heer M.C. René Luijten en mevrouw Marie-Thérèse Luijten-Havermans uit Bavel, beiden 78 jaar, werden vrijdag 17 oktober verrast door een bezoek van Burgemeester Paul Depla. Het echtpaar werd met een koninklijke onderscheiding beloond voor hun onvermoeibare veelzijdige werk voor de samenleving. 

De heer Luijten en mevrouw Luijten-Havermans, die al 56 jaar getrouwd zijn, waren zoals gewoonlijk vrijdagmiddag aan het helpen in de voetbalkantine van v.v. Bavel toen hun zoon onverwachts kwam opdagen. Hij verzocht zijn ouders mee naar huis te komen, maar dat kon volgens meneer Luijten niet; er moest nog te veel gebeuren in de kantine. 

Hoog bezoek 

Na zijn ouders overtuigd te hebben dat dit allemaal geregeld was, ging het echtpaar mee. Eenmaal thuis kregen de twee nog even de kans nette kleren aan te doen. “Hoezo, de koningin komt toch zeker niet langs?” grapte mevrouw Luijten-Havermans nog.  

De koningin was het misschien niet, maar niet veel later stond er wel hoog bezoek voor de deur: de burgemeester. Met achter hem kinderen, kleinkinderen en andere betrokken vrienden van het echtpaar. “We wisten echt van niks”, vertellen de heer en mevrouw.

De burgemeester gaf een speech waarin hij al het vrijwilligerswerk dat de heer en vrouw Luijten de afgelopen jaren hebben gedaan opnoemde en zijn waardering uitsprak. “Het was voor onszelf ook weer een opfrisser om dit allemaal te horen, we zijn zo veel bezig geweest dat je het zelf niet meer altijd bijhoudt”, vertelt mevrouw Luijten-Havermans. 

Waslijst aan vrijwilligerswerk 

Het is dan ook een hele waslijst aan vrijwilligerswerk dat het echtpaar heeft gedaan. Denk aan bijna dagelijks werk in de voetbalkantine van v.v. Bavel, vervoeren van supporters van NAC die slecht ter been zijn naar wedstrijden, tuinonderhoud en verzorgen van lief en leed-gebeuren bij zorgorganisatie Amarant en het organiseren van evenementen voor stichting W-groep Bavel. 

De heer Luijten was vroeger ook kartrekker bij de organisatie van het Bavels Spektakel, een jaarlijkse wielerronde, en actief betrokken bij het Bavels Truck Konvooi. Daarnaast was hij vrijwilliger bij de Stichting Sint Oedenrode helpt Polen en reed hij hulptransporten naar Polen. Naast al het werk dat het echtpaar verricht zorgen zij ook sinds 1972 voor hun dochter met een verstandelijke beperking en epilepsie. Zij doen er alles aan om haar leven zo makkelijk mogelijk te maken. 

Vrijwillig is vrijwillig 

“Wij doen alles omdat we mensen blij willen maken en we het zelf ook leuk vinden om zo onder de mensen te blijven”, vertelt mevrouw Luijten-Havermans. Waarom ze precies zijn begonnen met vrijwilligerswerk, dat weten ze eigenlijk niet. “Waarschijnlijk zit het gewoon in de aard van het beestje, dat doen we gewoon.” 

“We hoeven hier eigenlijk niks voor terug te krijgen, we doen het voor de mensen”, vertellen de heer en mevrouw. “Ik heb vaker bij de voetbalvereniging gezegd dat als ze me gaan betalen, ik ermee stop”, vertelt meneer Luijten. “Vrijwillig is vrijwillig.” Het echtpaar wil het vrijwilligerswerk doorzetten zolang het kan.