Nieuw woonconcept van Thuisvester: samen een huis delen tegen woningnood 

Kantoor woningcorporatie Thuisvester
Kantoor woningcorporatie Thuisvester | Foto: Tijmen Moelker / ORTS

De woningnood is groot en vooral alleenstaanden hebben vaak moeite om een betaalbare huurwoning te vinden. Woningcorporatie Thuisvester probeert daar iets aan te doen met een nieuw woonconcept: Huis Delen. Met dit project kunnen twee mensen samen één eengezinswoning huren, waarbij ze wel hun eigen slaapkamer en badkamer hebben. 

Sandra Graus, gebiedsmanager bij Thuisvester, geeft in radioprogramma Oosterhout Vandaag aan dat het concept een kleine maar belangrijke bijdrage kan leveren aan het beter benutten van bestaande woningen. “We hebben in Oosterhout veel eengezinswoningen. Door die anders in te richten kunnen er twee alleenstaanden wonen, waar anders één huishouden zou zitten.” 

Woning delen met eigen voorzieningen 

Bij het project Huis Delen wordt een bestaande eengezinswoning aangepast. Op de eerste verdieping worden extra voorzieningen gerealiseerd zodat beide bewoners hun eigen ruimte hebben. “Over het algemeen passen we de eerste verdieping aan,” legt Graus uit. “We maken daar een extra badkamer met toilet. Zo heeft iedere huurder een eigen slaapkamer met toegang tot een eigen badkamer.” 

De overige ruimtes in het huis blijven gedeeld. Bewoners gebruiken samen de woonkamer, keuken, zolder en tuin. Volgens Thuisvester zorgt deze combinatie van privacy en gedeelde ruimtes ervoor dat mensen zelfstandig kunnen wonen, maar toch betaalbaar. 

Uit eerder klantonderzoek bleek dat veel mensen het belangrijk vinden om een eigen badkamer te hebben. “We kennen ook woonvormen waarbij bewoners alles delen, maar we merken dat veel mensen toch behoefte hebben aan een eigen plek voor hun privacy,” zegt Graus. 

Vooral interessant voor alleenstaanden en jongeren 

Het concept richt zich vooral op alleenstaanden die moeilijk aan een woning komen. Dat kunnen bijvoorbeeld jongeren zijn die nog niet lang genoeg ingeschreven staan voor een reguliere sociale huurwoning. “Voor jongeren kan dit een ideale tussenstap zijn,” vertelt Graus. “Je hebt soms nog te weinig inschrijftijd voor een eigen woning en kopen is vaak nog niet mogelijk. Dan kan samen een huis delen een mooie overbrugging zijn.” 

Samenwonen kan met een vriend, vriendin, broer, zus of kennis. Ook mensen die al samen in bijvoorbeeld een studentenhuis wonen, maar na hun studie een volgende stap willen maken, kunnen volgens Thuisvester baat hebben bij deze woonvorm. 

Loting en motivatie 

Om in aanmerking te komen voor een woning moeten beide bewoners ingeschreven staan bij Klik voor Wonen, het regionale systeem voor sociale huurwoningen. De toewijzing gaat via loting, waardoor inschrijfduur geen rol speelt. 

Daarnaast moeten kandidaten aangeven waarom deze woonvorm bij hen past. “We vragen een motivatie,” zegt Graus. “Bijvoorbeeld omdat je al met iemand samenwoont en weet dat het goed gaat, of omdat je bewust kiest voor deze manier van wonen.” 

Beide bewoners krijgen een eigen huurcontract voor onbepaalde tijd. Wel geldt dat huurtoeslag bij deze woonvorm niet mogelijk is. 

Geen liefdesrelatie 

Opvallend is dat bewoners geen liefdesrelatie met elkaar mogen hebben. Volgens Thuisvester is dat een bewuste keuze. “Voor stellen hebben we andere woningen,” legt Graus uit. “Dit concept is juist bedoeld voor alleenstaanden. Op die manier benut je één woning voor twee mensen die anders ieder een eigen woning nodig zouden hebben.” 

Mocht de situatie veranderen, bijvoorbeeld als iemand verhuist of een relatie krijgt, dan kan de huurder zijn contract opzeggen. De achterblijvende bewoner mag vervolgens zelf een nieuwe huisgenoot zoeken. Lukt dat niet binnen een maand, dan helpt Thuisvester met het vinden van een nieuwe match. 

Eerste woningen al in voorbereiding 

De woning aan de Sirius in de Oosterhoutse wijk Dommelbergen is een van de eerste woningen die via dit concept wordt aangeboden. Inmiddels werkt Thuisvester al aan meerdere woningen. “We zijn nu al met de derde woning bezig,” zegt Graus. “En we hopen dit jaar ongeveer 25 woningen geschikt te maken voor Huis Delen.” 

Waar die woningen komen, hangt vooral af van de technische geschiktheid van het huis. “We kijken of de woning geschikt is om aan te passen. In principe kan het in verschillende wijken,” aldus Graus. 

Volgens Thuisvester kan het project helpen om het woningtekort iets te verlichten. “Het is misschien een kleine stap,” zegt Graus, “maar wel een manier om bestaande woningen slimmer te gebruiken en meer mensen een plek te geven.”