Nieuwe Veste heeft besloten om volgende stappen te zetten richting toekomstbestendigheid. Er is namelijk een begrotingstekort ontstaan. ”Daar willen wij op tijd op anticiperen en dat moet ook serieus.” vertelt Maaike Vos, manager strategische bedrijfsvoering van Nieuwe Veste.
Het afgelopen jaar heeft Nieuwe Veste een flinke groei doorgemaakt dagelijks komen ongeveer 2000 bezoekers langs voor de bibliotheek, activiteiten, lessen en cursussen. Maar naast de stijgende bezoekersaantallen nemen ook de kosten toe, terwijl de subsidie daar niet in is meegegaan.
Maatregelen
Een aantal maatregelen zijn al genomen, want Nieuwe Veste wist dit al een tijdje vertelt Vos, “De oplopende beveiligingskosten en schoonmaakkosten horen bij het succes wat wij in toenemende mate kennen. Daar hebben we kritisch naar gekeken en we zijn erin geslaagd om de kosten wat terug te laten lopen.” Zo zijn sinds 1 april de openingstijden aangepast en is de locatie in het centrum op zondagen gesloten. De beveiliging heeft Nieuwe Veste financieel terug kunnen brengen in samenwerking met Curio en Scorpions. Hiernaast heeft Nieuwe Veste ook gekeken naar het ICT-landschap en heeft hierin geïnvesteerd om het voordeliger te maken.
Nu zijn er ook binnen de personeelsbezetting maatregelen ingezet. “Voor een deel worden bijvoorbeeld medewerkers die met pensioen gaan niet vervangen.” vertelt Vos, Nieuwe Veste heeft namelijk geprobeerd zo veel mogelijk de ontslagen te beperken, “In dat proces zitten we nu. Dus ik kan niet zeggen hoe groot het aantal precies zal zijn. Het gaat om enkele medewerkers.”
Binnen Breda
De gemeente Breda vraagt van Nieuwe Veste een gezonde bedrijfsvoering te voeren en cultureel ondernemerschap te laten zien. Dat betekent kritisch kijken naar wat de organisatie doet, hoe er wordt gewerkt en hoe er wordt ingekocht. Zo kan Nieuwe Veste haar rol in de stad “nadrukkelijker oppakken”, benadrukt Vos. “Wij geven Breda een sociaal gezicht.”
Volgens haar sluit dit volledig aan bij de opdracht van de gemeente Breda voor de komende beleidsperiode, een voorbeeld hiervan is meer aanwezig zijn in de dorpen en wijken. “We realiseren onze dienstverlening niet alleen in het centrum,” zegt Vos, “We willen rondom onze andere bibliotheeklocaties uitbreiden en samen optrekken met de partijen die daar al actief zijn. ”Nieuwe Veste onderzoekt bovendien hoe deze beweging kan worden ingezet daar waar de behoefte het grootst is. “We weten dat sommige groepen lastiger te bereiken zijn,” aldus Vos “En daar zijn wij natuurlijk juist voor.”




