Donderdagmiddag is aan het Stationsplein de nieuwe locatie van Refugee Team Breda geopend. Vanuit deze plek gaat een team van enthousiaste medewerkers en vrijwilligers statushouders begeleiden om deel te nemen aan de Bredase samenleving. “Wij geloven dat mensen die hierheen komen een waardevolle plek verdienen én iets toevoegen aan Breda.”
Statushouders die in Nederland aankomen, krijgen te maken met uitdagingen. Zo is het vinden van een woning lastig en duurt het vaak lang voordat zij een verblijfsvergunning krijgen. “Mensen moeten soms lang wachten. Zodra ze hier een plek hebben, is het belangrijk dat ze snel mee kunnen doen in de samenleving. Daar helpen wij ze bij”, legt directeur Martijn Berghman uit.
Meedoen aan de samenleving
De nieuwe locatie is niet alleen bedoeld als startpunt voor begeleiding, maar moet ook een ontmoetingsplek worden. Refugee Team Breda gelooft dat inburgering vooral plaatsvindt in de praktijk. “Inburgering moet niet alleen in een klaslokaal gebeuren. Je leert door contact te maken met andere mensen”, aldus de directeur.
Immigratie roept verschillende meningen op en daar is Refugee Team zich van bewust. Juist daarom benadrukt de organisatie het belang van participatie. “Niet iedereen staat te juichen bij de komst van statushouders. Maar als je meedoet, draag je ook bij aan de samenleving. Mensen komen hier om een nieuwe toekomst op te bouwen.”
‘Verschil maken’
De deelnemers van Refugee Team Breda zijn vaak mensen voor wie het leren van de Nederlandse taal extra lastig is. Sommige deelnemers hebben in hun land van herkomst weinig of geen onderwijs gevolgd. Met activiteiten en begeleiding helpt het team mensen om actief mee te doen in Breda. “Hier kunnen we echt het verschil maken of iemand wel of niet meedraait in de samenleving”, stelt Martine de Ruijter, Coordinator Z-route Breda.
In het clubhuis kunnen deelnemers verschillende dingen maken en vaardigheden ontwikkelen. Daarnaast organiseert Refugee Team bezoeken aan lokale bedrijven om deelnemers kennis te laten maken met verschillende werkplekken. Het uiteindelijke doel is om ze door te laten stromen naar vrijwilligerswerk of zelfs betaald werk.
Succesverhalen
Dat deze aanpak werkt, blijkt uit verschillende voorbeelden. “Amira is nu gastvrouw in het Chassé Theater en Adil werkt als ticketscanner bij Mezz Breda”, vertelt Martine trots. Iedere deelnemer krijgt gedurende het hele traject een vaste coach. “In het clubhuis werken mensen aan hun persoonlijke ontwikkeling. Zodra iemand klaar is voor een volgende stap, kijken we samen wat mogelijk is.”
Voor Martine is het mooiste aan haar werk het zien van de ontwikkeling van de deelnemers. “Veel mensen die hier binnenkomen hebben een zware periode achter de rug. Het is bijzonder om te zien hoe ze hier weer opbloeien en hun plek vinden in de samenleving.”




